Egzamin na certyfikat

umiejętności zawodowej Neuroultrasonografii

Polskiego Towarzystwa Neurologicznego


WYCIĄG Z REGULAMINU ORGANIZACJI I PROWADZENIA CERTYFIKACJI W ZAKRESIE UMIEJĘTNOŚCI NEUROULTRASONOGRAFII
Pełna wersja Regulaminu do pobrania w pdf

DEFINICJE

1. PTN – Polskie Towarzystwo Neurologiczne z siedzibą w Warszawie 02-677 Warszawa, ul. Cybernetyki 7C lok. U6A, wpisane do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego, którego akta prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS: 0000039657, adres do korespondencji: ul. Cybernetyki 7C lok. U6A, 02-677 Warszawa

2. Sekcja Neurosonologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego – jednostka wyodrębniona w ramach PTN (...) delegowana przez PTN do czynności organizacyjnych, kontrolnych, ocennych oraz do przeprowadzania czynności związanych z Certyfikacją.

3. Certyfikat – dokument poświadczający spełnienie kryteriów przeprowadzenia badań z zakresu neuroultrasonografii (kod umiejętności zawodowej 034) oraz analizy uzyskiwanych wyników, wydawany lekarzom na podstawie zdanego egzaminu, opracowanego i przeprowadzonego przez Komisję Egzaminacyjną PTN.

4. Certyfikacja – proces weryfikacji wiedzy i umiejętności praktycznych lekarzy w ramach umiejętności Neuroultrasonografii, mający na celu wydanie Certyfikatu; tryb i zasady uzyskania Certyfikatu, określa regulamin.

5. Egzamin – składający się z dwóch etapów, 1) sprawdzianu wiedzy teoretycznej i 2) praktycznej w zakresie neuroultrasonografii, przeprowadzony dla lekarzy, występujących z wnioskiem o Certyfikację listownie lub elektronicznie (...).

6. Wniosek o Certyfikację - wniosek składany przez lekarza, który chce przystąpić do Certyfikacji. Wniosek (...) powinien zawierać: imię i nazwisko lekarza, oraz nazwę i adres reprezentowanej praktyki lekarskiej lub podmiotu leczniczego, nazwę i adres właściwej terytorialnie Okręgowej Izby Lekarskiej oraz informacje potwierdzające spełnianie kryteriów Certyfikacji (numer prawa wykonywania zawodu lekarza PWZ na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej RP; kopię dokumentu z nadanym PWZ należy dołączyć do wniosku).

7. Wnioskodawca – przystępujący do Certyfikacji lekarz, spełniający podmiotowe warunki określone w Regulaminie, składający zgodnie z procedurą wniosek o przystąpienie do Certyfikacji według określonej w Regulaminie procedurze.

8. Organizator – (...) osoba prawna, z którą PTN zawarł umowę w przedmiocie związanym z przeprowadzeniem procesu Certyfikacji, w szczególności umów z zakresu świadczenia usług, zapewnienia powierzchni lub sprzętu, niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu

W tym przypadku:

9. Platforma – strona internetowa prowadzona przez Sekcję Neurosonologii PTN, znajdująca się pod adresem elektronicznym https://neurosologia.pl/.

OSOBY UPRAWNIONE DO PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU

O przyznanie Certyfikatu może wystąpić lekarz, który spełnia łącznie, poniżej wskazane warunki:

a) posiada prawo wykonywania zawodu lekarza (dalej jako: „PZP”) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

b) posiada specjalizację wymienioną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 roku, w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2023 r. poz. 1189), tj. neurochirurgia, neurologia, neurologia dziecięca.

SPOSÓB ZGŁOSZENIA

Aby wziąć udział w Certyfikacji, należy przesłać (elektronicznie na adres Organizatora: kongres@skolamed.pl), następujące dokumenty:

a) wypełnioną i podpisaną Kartę Zgłoszenia

b) prawidłowo wypełniony Wniosek o Certyfikację;

c) kserokopię lub skan prawa wykonywania zawodu lekarza na terytorium RP;

d) kserokopię lub skan dyplomu specjalizacji, wymienionej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 roku, w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2023 r. poz. 1189), tj. neurochirurgia, neurologia, neurologia dziecięca

Warunkiem uzyskania Certyfikatu jest złożenie z wynikiem pozytywnym, egzaminu składającego się z dwóch części: egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego z zakresu neuroultrasonografii.

Obsługę spraw związanych z organizacją i prowadzeniem Certyfikacji oraz wydawaniem i rejestrowaniem Certyfikatów prowadzi sekretarz Sekcji Neurosonologii PTN, a także w zakresie zleconym w umowie Organizatorowi, także Organizator:

Kontakt do Sekretarza Sekcji Neurosonologii PTN - dr n. med. Joanna Wojczal, email: jwojczal@poczta.onet.pl

EGZAMIN

Warunkiem uzyskania Certyfikatu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej oraz części praktycznej egzaminu.

Część teoretyczna egzaminu, składa się z 50 pytań testowych jednokrotnego wyboru, z trzema wariantami odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Część teoretyczna egzaminu  trwa 60 minut.

Część teoretyczna egzaminu obejmuje następujący zakres tematyczny:

I. USG tętnic domózgowych;

II. USG przezczaszkowe

Pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego uzyskuje lekarz, który udzielił poprawnych odpowiedzi na co najmniej 30 pytań (60%).

Część praktyczna egzaminu obejmuje przeprowadzenie na pacjencie badania neuroultrasonograficznego na zapewnionym przez Sekcję Neursonologii PTN sprzęcie medycznym, wskazanego przez Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej oraz analiza wyników przeprowadzonego badania

Część praktyczna może obejmować przeprowadzenie oraz analizę następujących badań:

I. USG tętnic domózgowych;

II. USG przezczaszkowe.

Pozytywny wynik z egzaminu praktycznego uzyskuje lekarz, który poprawnie i skutecznie przeprowadził wskazane przez Przewodniczącego Komisji badanie oraz dokonał ich poprawnej analizy. Komisja egzaminacyjna podejmuje decyzję o wyniku egzaminu praktycznego, po przeprowadzeniu narady. Bezpośrednio po naradzie, wynik jest ogłaszany Wnioskodawcy. W razie uzyskania negatywnego wyniku z egzaminu praktycznego, komisja przedstawia powody swojej decyzji.

Wnioskodawca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za przystąpienie do egzaminu w wysokości ustalonej z uchwale PTN na rachunek bankowy Organizatora, podany w Karcie Zgłoszenia.

Opłatę za egzamin należy uiścić na minimum 14 dni przed planowanym terminem egzaminu.

ZASADY PODCZAS EGZAMINU

Wnioskodawcy przystępujący do egzaminu, są zobowiązani do:

a) pozostawienia telefonów komórkowych, pomocy naukowych oraz innych rzeczy osobistych poza salą egzaminacyjną;

b) zajęcia miejsca wyznaczonego przez członków komisji na sali egzaminacyjnej;

c) w trakcie egzaminu, nie można opuszczać sali egzaminacyjnej, z wyjątkiem szczególnych sytuacji, po uprzednim zezwoleniu członka komisji;

d) niewynoszenia kart testowych poza salę egzaminacyjną.

Egzamin teoretyczny jest opracowany w formie kart z pytaniami testowymi lub systemów komputerowych przeznaczonych do przeprowadzania egzaminów, na których Wnioskodawca jest zobowiązany do zaznaczenia poprawnej odpowiedzi na karcie odpowiedzi za pomocą krzyżyka (x), lub monitorze (zgodnie z zalecaniami sytemu komputerowego).

Wchodzenie na salę egzaminacyjną lekarzy przystępujących do egzaminu jest poprzedzone sprawdzeniem przez członka komisji egzaminacyjnej dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość. Osoby nie posiadające dokumentu potwierdzającego tożsamość nie mogą przystąpić do egzaminu.

Zadania testowe powinny być rozwiązywane samodzielnie przez osoby egzaminowane; kontaktowanie się z innymi osobami lub korzystanie z niedozwolonych materiałów pomocniczych jest podstawą do przerwania egzaminu danej osoby egzaminowanej i skutkuje jej dyskwalifikacją. Dyskwalifikacja oznacza niezłożenie egzaminu.

Okoliczności o których mowa powyżej, nie uzasadniają zwrotu opłaty Wnioskodawcy.

W przypadku uwag merytorycznych do zadań testowych, lekarz zdający egzamin ma prawo złożyć zastrzeżenie na ręce Przewodniczącego Komisji egzaminacyjnej bezpośrednio po zakończeniu egzaminu.

Zgłoszone zastrzeżenia zostaną zweryfikowane przez Przewodniczącego Komisji przed ogłoszeniem wyników egzaminu.

CERTYFIKAT

Certyfikat umiejętności zawodowej Neuroultrasonografii, dla lekarzy, którzy złożyli egzamin z wynikiem pozytywnym, zostanie wydany w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników na Platformie. Komisja egzaminacyjna PTN wręczy certyfikat bezpośrednio po przeprowadzeniu egzaminu lub prześle certyfikat na adres wskazany we Wniosku o Certyfikację za pośrednictwem poczty tradycyjnej.